banánovník

Rady a návody na pestovanie

Pre nás exotická rastlina sa pomaly stáva súčasťou interiérov a zimných záhrad. Banánovník je oprávnene rekordérom, predstavuje totiž najmohutnejšiu bylinu sveta. Mohutná nie je len rastlina, ale aj samotný kvet, ktorý je jedinečný. Ide o rýchlo rastúcu rastlinu, ktorá sa vyznačuje pevnou koreňovou sústavou, obrovskými listami a steblom, ktoré je pomerne tenké. 

Banánovník

Pre nás exotická rastlina sa pomaly stáva súčasťou interiérov a zimných záhrad. Banánovník je oprávnene rekordérom, predstavuje totiž najmohutnejšiu bylinu sveta. Mohutná nie je len rastlina, ale aj samotný kvet, ktorý je jedinečný. Ide o rýchlo rastúcu rastlinu, ktorá sa vyznačuje pevnou koreňovou sústavou, obrovskými listami a steblom, ktoré je pomerne tenké.

Podmienky na pestovanie banánovníka:

Na svoj rast potrebuje svetlé stanovište. Banánovník potrebuje vysokú izbovú teplotu – v lete aspoň 25 ° C, v zime minimálne 15 ° C. Maximálna izbová teplota, ktorú je banánovník schopný zvládnuť, je 35 ° C.

Vzhľadom na to, že ide o mohutnú rastlinu, vyžaduje si dostatok priestoru, takže tomu treba prispôsobiť črepník. Banánovník je vhodný na pestovanie v zimných záhradách, v teplých skleníkoch a vo veľkých svetlých miestnostiach.

Substrát:

Substrát by mal byť vzdušný, preto nezabúdajte z času na čas prekypriť pôdu. Rastlina nie je náročná na substrát. Odporúčame pestovať banánovník zasadený do substrátu, ktorý je určený pre pestovanie fikusov. Ide o ľahký a dobre priepustný substrát.

Zálievka:

V lete, v období vegetácie zalievajte banánovník častejšie. Predovšetkým odstátou vodou izbovej teploty, nie čerstvou a studenou vodou. Pri zálievke si treba dávať pozor na premokrenie, čo by mohlo viesť k zahnívaniu koreňov. Veľmi vďačný je za denné viacnásobné rosenie listov vlažnou, odstátou vodou.

V zimnom období zálievku obmedzte na nevyhnutné minimum. Je dobré pôdu nechať preschnúť. Rastlinu neprelievajte, ľahko a rýchlo môže dôjsť ku zhnednutiu a opadávaniu listov.

Hnojenie:

V lete hnojte banánovník aspoň raz za štrnásť dní. Vhodným hnojivom je tekutý substrát pre izbové rastliny, ktorý obsahuje väčší podiel draslíka.

V zime banánovník hnojte raz za mesiac rovnakým druhom tekutého hnojiva. V zime nie je vegetačné obdobie banánovníka, početnejšie hnojenie by mohlo rastline uškodiť.

Listy banánovníka:

Pri pestovaní banánovníka treba s listami zaobchádzať jemne, vzhľadom na to, že majú tendenciu rýchlo sa lámať. Je vhodné rosiť ich a zbavovať prachu jemným utieraním vlhkou handričkou.

Poškodené alebo inak napadnuté listy je potrebné odstrihnúť. Po odstrihnutí môže nastať zmena farby stebla, túto vrstvu môžete jemne odstrániť. Nesnažte sa ju však na silu strhnúť. Ak nie je možné odstrániť celú vrstvu, jemne ju poodhaľte a počkajte, kým sa bude dať strhnúť vkuse.

Rozmnožovanie:

Banánovník sa rozmnožuje vegetatívne, čiže prostredníctvom výhonov zo starej koreňovej sústavy. Ak rastlina vytvorí odnož, môžete ju presadiť, prípadne zrezať materskú rastlinu (záleží na zdravotnom stave). Pri odoberaní odnože treba dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu. Odporúčam vybrať z črepníka toľko zeme, že zacítite korene odnože, môžete si pomôcť aj nožom. Odobratá rastlina sa klasicky zasadí do primerane veľkého črepníka.

Presádzanie:

Vo chvíli, keď korene banánovníka prerastú kvetináč, je potrebné, aby ste rastlinu presadili. Jej podzemný podzemok je pomerne veľký a potrebuje dostatok priestoru.

Mladšiu rastlinu presádzajte na jar. Staršie rastliny presádzajte iba v období od marca do júla. Rastlinu nepresádzajte príliš často, aby mala možnosť dostatočne zakoreniť. U dospelých rastlín je postačujúci interval presádzanie raz za dva – tri roky.

Choroby:

Banánovník môže byť napadnutý celým radom škodcov a chorôb. V našich podmienkach najčastejšie ide o hubové choroby, u škodcov sú to predovšetkým roztoče, strapky, vlnatky a červíky.

Zaujímavosť:

Bez plodov

Plodov sa zo strany banánovníka zrejme nedočkáte, získate však veľmi peknú, exotickú a dekoratívnu izbovú rastlinu.