trachycarpus fortunei (Trachykarp konopný)

Rady a návody na pestovanie

Dorastá do výšky 7 až 11 metrov. Pochádza z Himalájí, kde bývajú silné mrazy a dlhé obdobia chladu, takže je už od prírody veľmi odolná voči vysokým mrazom.

Trachycarpus fortunei (Trachykarp konopný)

Dorastá do výšky 7 až 11 metrov. Pochádza z Himalájí, kde bývajú silné mrazy a dlhé obdobia chladu, takže je už od prírody veľmi odolná voči vysokým mrazom.

Pestovanie:

Palma do dosiahnutia 2m výšky nemá richly rast, ale keď presiahne výšku 2m, dokáže za rok narásť až o 10-30cm, čo záleží na vlhkosti, hnejení a zálievke. Veľmi dobre znáša priame slnečné svetlo.
Ak náhodou omrznú listy, na jar bez problémov vyženie nové. Za rok mu pribudne sedem až pätnásť nových listov a kmeň zhrubne o 5 až 10 centimetrov. Dobre vynikne ako samostatná rastlina, ale veľmi dobre pôsobí aj v záhone medzi kvitnúcimi nižšími okrasnými rastlinami.

Umiestnenie:

Ako jedna z mála paliem už od malička znesie priame slnečné svetlo, ale zároveň sa dokáže prispôsobiť aj veľmi slabej intenzite svetla. V našich podmienkach odporúčame umiestniť na veľmi slnečné miesta. Kvôli jemným listom sa neodporúča umiestniť na veľmi veterné miesta, kvôli poškodeniu a polámaniu listov.

Preferuje ľahkú piestočnatú pôdu. Aj je pôda dlhodobo premočená a zle odvedená od vody môže dôjsť k hnilobe koreňovej sústavy.

Teplota:

Mladé rastliny do 5 rokov sú citlivé na nízke teploty, s vyšším vekom rastliny sa odolnosť voči mrazom zvyšuje. Mladšie rastliny zazimujeme už pri mrazoch od – 5 °C. Staršia rastlina je odolná až do -17 °C ale je schoplná prežiť krátkodobý mráz až -25 °C.

Zalievanie

V letných mesiacoch vyžadujú vysokú dávku zálievky. Dospelá palma je schopná za týždeň spotrebovať až 150 L vody. Pri teplotách okolo 25 ° C je vhodné zalievať Trachycarpus denne.
Pri teplote okolo 20 ° C a menej, Trachycarpusy toľko vody nespotrebujú, ak však svieti na palmy celý deň slnko, aj mierna zálievka je potrebná. Preschnutie substrátu dokáže palmu zničiť.

Počas zazimovania či v pôde ale i v kvetináči, je zálievka veľmi individuálna. Pri teplote 0 až 5 ° C stačí rastlinu zalievať 1x za jeden až 2 mesiace. Vo volnej pôde stačí palmu zaliať 1x za celú zimu.

Hnojenie

Hnojenie je velmi vhodné na jar po ukončení mrazov, optimápne so širokým obsahom prvkov. Potom už stačí 1x mesačne iba ľahké prihnojenie, aby sa palme dostali základné živiny. Sezónu je vhodné zakončiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Draslík podporuje vyzretie pletív čím palmu pripraví na zimu. Všetko je to potrebné hnojiť s mierou, nakoľko palma neopatrným prehnojením sa môže predávkovať a potom dochádza presne k opačnému efektu.

Škodci a choroby

Palma je relatívne bezproblémová, najmä ak je pestovaná v severnejších a chladnejších klimatických oblastiach. Ochorenia sú zriedkavé. Občas sa stretávame so škvrnami na listoch a žltnutí.