dasilirion Serratifolium

Rady a návody na pestovanie

Dasylirion Serratifolium pochádza z Mexica zo štátu Oaxaca. Dospelá rastlina dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Jeho latinský názov „serratifolium“ (pílovitý) získal podľa svojich listov, ktoré sú po celej svojej dĺžke ohraničené ostrými hrotmi. Jeho ideálne umiestnenie je na priamom slnku.

Dasilirion Serratifolium

Dasylirion Serratifolium pochádza z Mexica zo štátu Oaxaca. Dospelá rastlina dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Jeho latinský názov „serratifolium“ (pílovitý) získal podľa svojich listov, ktoré sú po celej svojej dĺžke ohraničené ostrými hrotmi.  Jeho ideálne umiestnenie je na priamom slnku.

Pestovanie

Najstaršie listy postupne odspodu usychajú, hlavne v suchom odpočinkovom období. Po odstránení suchých listov začínajú tvoriť základ budúceho nízkeho kmienka, toto je však záležitosť niekoľkých desiatok rokov.

Teplota

V kvetináči vydržia bezpečne do -5°C, vo voľnej pôde do -12°C.  Krátkodobo je odolná mrazom až do -15°C.

Zalievanie

V letných mesiacoch, keď je sucho, zalievame pravidelne. V zimných mesiacoch musí mať úplne suchý koreňový bal, keďže im neprospieva prílišná zimná vlhkosť. Keď ju na zimu umiestnime do skleníka, zalievame až keď má úplne suchý koreňový bal.  Ak je rastlina vo voľnej pôde, tak v zime ju nezalievame. Vystačí si z vlhkosti vzduchu a vlhkosti okolitej pôdy.

Zazimovanie

V zime im robí problém veľká vlhkosť. Musí mať preto absolútne suchý koreňový zábal aj srdiečko. Je vhodné ju na zimu premiestniť do skleníka alebo iného vhodného krytého svetlého priestoru.