ficus Microcarpa (Figovník maloplodý)

Rady a návody na pestovanie

Pôvodne rastie tento druh figovníka v niektorých častiach Ázie. Na prirodzených stanovištiach dosahuje výšku až 20 m. V byte sa tohto extrému obávať nemusíte. V Európe sa malé rastliny na predaj pestujú vo veľkom v Holandsku. Sem sú prinesené z Ázie, kde z nich záhradníci dopestujú atraktívne stromčeky v podobe bonsajov.

Ficus Microcarpa (Figovník maloplodý)

Pôvodne rastie tento druh figovníka v niektorých častiach Ázie. Na prirodzených stanovištiach dosahuje výšku až 20 m. V byte sa tohto extrému obávať nemusíte. V Európe sa malé rastliny na predaj pestujú vo veľkom v Holandsku. Sem sú prinesené z Ázie, kde z nich záhradníci dopestujú atraktívne stromčeky v podobe bonsajov. Rastlina rastie pomaly, dožíva sa dokonca veľmi vysokého veku a bude vašim oddaným spoločníkom.V Ázii, ktorá je už po stáročia svetovým centrom pestovania bonsajov, by ste našli aj veľmi krásne exempláre práve tohto figovníka.

Figovník v podobe bonsajového stromčeka bude najlepšie umiestniť v byte na dobre viditeľné miesto, samozrejme záleží od veľkosti rastliny. Väčšie priestory privítajú aj väčšie exempláre, zaujímavé sú rovnako aj menšie jedince, ktoré ale nie je vhodné miešať v skupinách s inými izbovými rastlinami.

STAROSTLIVOSŤ

Figovníku maloplodému plne vyhovuje prostredie súčasných moderných bytov, počas leta  dokonca aj pobyt vonku, na terase, či v záhrade. Nezabudnite, že v lete obľubuje teplo, uprednostní však polotieň pred priamym slnkom. Ak by ste tento bonsaj vystavili na priame slnko, zrejme by prišlo k popáleniu tuhých listov.Rastline by následne trvalo dlhšie, kým by sa opäť zregenerovala.

V zime je vhodné pestovať rastlinu v svetlom a chladnejšom priestore. Odporúčaná teplota je od 12-15°C. Umiestnenie v prekúrenej miestnosti a so suchším vzduchom je dlhodobo nevhodné najmä pre menšie rastliny. Väčšinou však po aklimatizovaní tieto rastliny dobre tolerujú aj suchý vzduch. Inak je to pri vhodnej starostlivosti dlhoveká a pestovateľsky nenáročná rastlina.

ZALIEVANIE

Nevyhnutné je dopriať rastline pravidelnú zálievku, stačí približne dvakrát týždenne. Medzi každým zaliatím musí substrát v črepníku dôkladne preschnúť. Korene tohto figovníka neznášajú premokrenie, hneď začínajú zahnívať a súčasne sa pridruží aj opadávanie listov. V lete zalievajte viac, v zime menej. Nezabudnite kontrolovať podmisky. Môže sa v nich hromadiť zálievková voda, ktorú treba vylievať. Priebežne môžete, ak máte v byte suchší vzduch, rastliny postrekovať odstátou vodou. Viditeľne jej to prospeje rovnako ako aj pravidelné prihnojovanie. Prihnojovať treba v čase intenzívneho rastu raz za týždeň, v zime raz za dva, či štyri týždne.

STRIHANIE

Figovník samozrejme môžete priebežne zastrihovať (za druhým a tretím listom) a tým ho postupne tvarovať. Korunka pekne zhustne a rastlina bude pôsobiť ešte atraktívnejšie a bude mať podobu bonsaja.

PRESÁDZANIE

Priebežne je potrebné myslieť aj na presádzanie. Ideálny na presadenie je marec, stačí tak urobiť raz za tri roky. Pri presádzaní je vhodné mierne skrátiť aj korene. Rastlina na to celkom dobre reaguje.

ČOMU SA VYHNÚŤ

Podobne ako ostatné druhy, aj tento figovník citlivo reaguje na prievan, blízkosť tepelného zdroja aj časté premiestňovanie.Zareaguje opadávaním lístia, alebo ich zasychaním. Netreba sa však obávať. Opad listov nebýva masívny a ani netrvá dlho. Zakrátko si rastlina na nové miesto zvykne. Mať takýto typ interiérovej rastliny z ďalekých trópov sa v modernom byte určite vyplatí.