figovník

Rady a návody na pestovanie

Figovník obyčajný (Ficus carina) je ker, ktorý pochádza zo subtropických oblastí východnej a západnej Ázie. Vzhľadom pripomína malý strom, ktorý vyrastá do výšky 3 - 5 m, v prirodzených podmienkach môže dosiahnuť i dvojnásobok  tejto výšky.

Figovník obyčajný (Ficus carina)

je ker, ktorý pochádza zo subtropických oblastí východnej a západnej Ázie. Vzhľadom pripomína malý strom, ktorý vyrastá do výšky 3 – 5 m, v prirodzených podmienkach môže dosiahnuť i dvojnásobok  tejto výšky.

Jeho koruna je nepravidelná, listy sú kožovité a vyznačujú sa tmavozelenou farbou. Figovník je pestovaný hlavne kvôli chutným plodom, ktoré dozrievajú raz ročne v období augusta až októbra. Je prispôsobený na pestovanie v našich podmienkach, takže ho kľudne môžete zasadiť do záhradky.

Pôda a umiestnenie:

Substrát vhodný na pestovanie figy je zložený zo zmesi záhradnej pôdy, kompostu a rašeliny. Zmes si pripravíme v pomere 2: 1: 0,5: 0,5. Vhodné je figu hneď pri zasadení prihnojiť. Dávajte si pozor na to, aby nebola rastliny príliš mladá, vtedy je dobré dopestovať ju v kvetináči a zasadiť do záhradky ako dvojročnú.

Figu umiestnite na svetlé miesto, kde bude mať dostatok slnka. Neublíži jej ani priame slnko, dajte si však pozor na to, aby nebola v prievane. Hoci je odolná proti mrazom, prievan neznesie. Staršie, aspoň 3 ročné rastliny prezimujú pri mrazoch až – 18°C.

V prípade extrémne krutej zimy sa postarajte o jej prezimovanie. Je niekoľko spôsobov, ako ju môžete ochrániť proti nízkym teplotám. Použite slamu alebo rašelinu a kmeň figy prikryte nánosom tejto vrstvy. V prípade kvetináčových fíg sa postarajte o ich prezimovanie umiestnením do chladnej chodby či pivnici.

Figovníky pestované v kvetináči:

Rastliny pestované v kvetináči presádzame každé 4 roky. Nie vždy treba použiť väčšiu nádobu. Figovník stačí vyklopiť aj so zeminou, časť koreňov po obvode odrezať, doplniť čerstvý substrát (zmes záhradnej pôdy, kompostu a piesku v pomere 2 : 1 : 0,5; reakcia má byť neutrálna) a opätovne vysadiť.

Zálievka a hnojenie:

Figovník, ktorý pestujete v kvetináči vyžaduje veľkú zálievku najmä v letných mesiacoch a polievame ich až po miernom presušení povrchu substrátu. Pokiaľ však pestujete figu v záhradke, zálievku prispôsobte okolitým podmienkam. V období dažďov je figa na vodu nenáročná, v období väčšieho sucha sa však postarajte o jej pravidelnú závlahu.

Hnojiť môžete na jeseň špeciálnym hnojivom, ktoré zakúpite v záhradkárstve prípadne aj obyčajným hnojom. Hnojivo nanesieme po celom obvode kru a necháme pôsobiť. V prípade kontajnerových fíg je vhodné použiť tekuté hnojivo. Odporúča sa hnojiť od jari do leta, každé 2 týždne.

Rez:

Po reze sa figovník viac rozkonáruje, tvorí viac prírastkov i úroda je väčšia. Nerezané rastliny majú dlhé a riedke prírastky. Mladej rastline v prvom roku po rozmnožení skrátime hlavný výhonok na 5 až 6 púčikov. Z nich vyženie bočné výhonky, ktoré v ďalšom roku skrátime na 3 až 5 púčikov. Konkurenčné výhonky rastúce kolmo a krížom do vnútra koruny odstránime. Udržiavací rez starších krov robíme na jar, pri intenzívnom raste aj v lete. Vtedy skracujeme výhonky na 3 až 5 listov.

Pozor pri reze

Všetky figovníky ronia pri poranení mliečne zafarbenú lepkavú tekutinu – latex. Tá pôsobí dráždivo na pokožku a sliznice. Treba si dávať pozor pri ošetrovaní rastliny, ako aj pri odbere odrezkov, zbere plodov či reze konárikov.

Choroby a škodcovia

Tie sa zatiaľ vyhýbajú figovníkom v našich končinách. Pri prezimovaní v teplom skleníku môžu cicaním rastlinných štiav škodiť molice. Na praskajúcich plodoch počas dozrievania zasa škodia mravce či osy.

Rozmnožovanie odrezkami:

Odoberáme ich v januári, keď je teplota nad 0 °C. Z vonkajšieho obvodu koruny odrežeme 2-ročné výhonky. Z nich vyberieme na odrezky strednú časť s priemerom 1,5 cm, s 3 až 4 púčikmi (nemal by z nich ešte vytekať latex). Rezné rany ošetríme práškovým stimulátorom rastu a necháme zasušiť pri teplote 10 °C. Odrezky zapichneme mierne šikmo do debničky naplnenej substrátom na rozmnožovanie (agroperlit, hrubý piesok, odkyslená rašelina). Posledný púčik musí vyčnievať. Zabezpečíme teplotu od 20 do 25 °C, substrát mierne vlhčíme. V priebehu 4 až 6 týždňov sa odrezky zakorenia. Potom ich opatrne, lebo majú krehké korienky, zasadíme po jednom do črepníkov, umiestnime do polotieňa a staráme sa, aby si postupne zvykli na priame slnko.

Liečivé účinky:

Plody figy sú plné prospešných látok, ktoré pôsobia podporne pri srdcovocievnych ochoreniach a chudokrvnosti. Sú liekom proti únave. V mlieku sa z nich vyrába odvar, ktorý sa podáva pri bolestiach hrdla, angíne a prechladnutí. I listy fíg možno zúžitkovať. Vyrobte z nich odvar a pokiaľ trpíte chorobami obličiek, skúste tento nenápadný liek.

Zaujímavosti:

Osviežujúce plody

Plody sú partenokarpické – tvoria sa bez opelenia a vyrastajú po jednom v pazuchách listov bez toho, aby sa vytvorili kvety. Sú jedlé celé aj s krátkou stopkou, zasýtia aj uhasia smäd.

Dve úrody

Rastliny vysadené v kvetináči prinesú dve úrody, ak ich v októbri prenesieme do svetlejšej miestnosti s teplotou nad 0 °C. Plody neopadajú, dozrejú na jar a v lete na budúci rok.