strelícia kráľovská (Strelizia reginae)

Rady a návody na pestovanie

Exotické krásky strelície sú rastliny pochádzajúce zo subtropických a tropických oblastí južnej Afriky. Ide o blízkych príbuzných banánovníkov, ktorým sa podobajú vzhľadom svojich kožovitých listov. Kvitnú nádhernými, neobvykle tvarovanými kvetmi, ktoré môžu byť veľké až 15 centimetrov.

Strelícia kráľovská (Strelizia reginae)

Exotické krásky strelície sú rastliny pochádzajúce zo subtropických a tropických oblastí južnej Afriky. Ide o blízkych príbuzných banánovníkov, ktorým sa podobajú vzhľadom svojich kožovitých listov. Kvitnú nádhernými, neobvykle tvarovanými kvetmi, ktoré môžu byť veľké až 15 centimetrov.

Pestovanie

Strelícia je izbová rastlina. Ideálne podmienky na pestovanie strelície predstavujú plné slnko, teplo, vyššia vlhkosť vzduchu, bohatá dobre priepustná zemina s pH približne 7 až 7,5.

Strelície milujú južné až juhozápadné stanovisko. Zvyčajne síce prežijú aj v izbe s oknami orientovanými na sever, ale sú bledé, minimálne rastú a nekvitnú. V lete sa im bude páčiť na chránenom mieste na balkóne, terase alebo aj na záhrade.

Zalievanie:

Strelitzia vo všeobecnosti potrebuje hojné zavlažovanie, potreba vody závisí od počtu kvetov a listov, pretože tadiaľ sa odparuje veľa vody. Vyhnite sa však aby voda stála v kvetináči či miske.

Pôda:

Kvôli silne rastúcim koreňom potrebuje veľký kvetináč naplnený kvalitnou zeminou. V období medzi aprílom a októbrom rastlina potrebuje hnojivo pre rastliny každý týždeň. Strelíciu by ste mali starostlivo presádzať každé tri roky do novej pôdy. Najlepšou pôdou pre ne je rašelina.

V zime:

má rada svetlé stanovisko s teplotou medzi 10 ° až 20 ° C. Aby ste predišli zamoreniu škodcami v dôsledku suchého vzduchu spôsobeného ohrievačom, najlepšie je pravidelne rosiť vodou (dažďovou alebo filtrovanou). Od začiatku jari by ste mali pomaly oboznámiť rastlinu s plným slnečným žiarením, aby ste predišli poškodeniu UV žiarením.

Problémy pri pestovaní

Maximálne opatrný treba byť pri presádzaní rastliny. Po presadení jej trvá minimálne dva roky, kým sa dobre zakorení a spamätá. Oddiaľuje sa tak jej kvitnutie a znižuje rast.

Pozor taktiež treba dávať aj pri presúvaní na nové stanovisko. Ak by ste tak urobili v čase, keď rastlina začína tvoriť kvety, znamenalo by to zastavenie rastu aj kvitnutia.

V miestnosti s príliš suchým vzduchom môžu rastline postupne začať zosychať okraje a konce listov. Ideálnym riešením tohto problému je pravidelné rosenie rastliny.