Rady a návody na pestovanie
Yucca Rostrata, druh Juky, ktorá pochádza z Mexika a dorastá až do výšky 4 metrov! Táto Juka je taktiež odolná voči mrazu až do -22°C. Dlhé listy, ktoré sú zakončené ostrou špičkou sú sfarbené do sivo zelenej farby a tvoria mohutnú korunu.
Yucca Rostrata
Yucca Rostrata, druh Juky, ktorá pochádza z Mexika a dorastá až do výšky 4 metrov! Táto Juka je taktiež odolná voči mrazu až do -22°C. Dlhé listy, ktoré sú zakončené ostrou špičkou sú sfarbené do sivo zelenej farby a tvoria mohutnú korunu.
Pestovanie
Vďaka jej vlastnostiam patri juka medzi nenáročné rastliny v záhrade. Juka je vo všeobecnosti odolná aj voči dlhodobejšiemu suchu, vysokým teplotám, škodcom a drsnému zaobchádzaniu, takže jej stačí v záhrade vybrať vhodné stanovisko a o ostatné sa postará samotná rastlina.
Stanovisko
Juky, ktoré sú v našich podmienkach pestované vonku v záhrade sú pôvodom púštne rastliny prispôsobené na slnečné stanoviská s celodenným svetlom a ideálne s južnou orientáciou. Juke bude zároveň najviac vyhovovať mierne vyvýšené miesto oproti okolitému terénu, z ktorého prebytočná voda ihneď odtečie. Má to význam aj kvôli mrazuvzdornosti juky, pretože v takom prípade nehrozí zmrznutie zostatkovej vody v okolí koreňov rastliny. Pri výbere vhodného druhu juky by sme mali zobrať do úvahy šírku kra v dospelosti aby mal dostatok miesta na jej dlhé a niekedy aj ostré listy.
Zalievanie
Juka veľmi dobre znáša aj dlhšie sucho, takže si za bežných podmienok vystačí s prirodzenými zrážkami. Čím väčší ker/strom, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu. Zálievku si preto vyžadujú najmä nedávno vysadené malé juky, ktoré ešte dostatočne nezakorenili.
Pôda
Juky sú najlepšie prispôsobené na priepustné pôdy, ktoré nemusia byť bohaté na živiny. Vyhovujú im kamenisté a piesčité pôdy s vysokou priepustnosťou a naopak nedarí sa im až tak dobre v ťažkých ílovitých pôdach, ktoré je pred výsadbou juky potrebné doplniť pieskom a štrkom. Pre pestovanie juky je vhodná kyslá aj mierne zásaditá pôda s pH 5,5 – 7,5. Ak majú juky v pôde trochu organickej zložky, nevyžadujú si dodatočné hnojenie, pretože nie sú náročné na živiny.
Teplota:
Tento druh juky dokáže zvládať extrémne vysoké teploty ale taktiež aj vysoké mrazy. Mladšie rastliny znášajú mrazy do -25 °C, staršie až do -30 °C. V zime by ste však mali zabezpečiť, aby sa do koruny nedostala vlaha, najlepšie jej zakrytím netkanou textíliou.
Starostlivosť
Juka je do veľkej miery bezúdržbová rastlina. Rezom odstraňujeme najmä suché a poškodené listy a to najmä v nižšej časti rastliny, pretože niektoré druhy juky si tvoria kmeň podobne ako palma (postupným odumieraním spodných listov). Strihanie spodných listov juky je však len estetická záležitosť a je len na pestovateľovi aký výzor juke ponechá. Ak nebudeme juku strihať, bude mať v spodnej časti divokejší, našuchorený vzhľad tvorený suchými listami. Po odkvitnutí odstrihneme aj kvetnú stonku, ktorá môže dosahovať až niekoľko metrov. Ideálne obdobie na strihanie juky je skorá jar, čiže obdobie pred vegetačnou sezónou tejto rastliny.
Sadenie
Ideálnym obdobím na výsadbu juky sú jarné mesiace v ktorých už priemerná teplota stúpla nad 10 °C, prípadne skoré leto. Pri sadení juky z kontajnera alebo balu je potrebné prestrihnúť korene tak, aby nerástli do kruhu. Pri samotnej výsadbe postupujeme tak, ako pri sadení iných stromov, no dbáme na správne zloženie pôdy (priepustná, kamenistá pôda).
Pestovanie v kvetináčoch:
Juky sa dajú pestovať aj v nádobách, ale pri tomto spôsobe pestovania sú na mrazy oveľa náchylnejšie. Už mrazy okolo – 10 °C môžu poškodiť korene. Preto ich na zimu preneste do chladnejšej miestnosti alebo črepník dôkladne zaizolujte zo všetkých strán. Použite polystyrén s hrúbkou minimálne 8 cm